Näpunäiteid, kuhu viia vanad riided

Näpunäiteid, kuhu viia vanad riided

23. jaanuar 2017

Kõigil meil on rõivaid või jalanõusid, mis on kappi seisma jäänud, olgu põhjuseks soodsa hinna lummuses tehtud ost, kehamõõtude muutumine või soov vahetada oma senine garderoob uuema vastu. Teades, kuhu viia vanad riided, aitad abivajajaid ning annad kasutatud esemetele uue elu.

Olukorras, kus maailm seisab ületootmise tõttu prügikatastroofi lävel, on puhta elukeskkonna säilitamine saanud võtmeküsimuseks. Õnneks on teadlikule tarbimisele viimastel aastatel palju tähelepanu pööratud ja seda propageeritakse üha enam. Uuskasutusse suunatud terved ja korralikud esemed teevad kindlasti kellelegi rõõmu ja ühtlasi aitad kaasa ületarbimise vähendamisele ja keskkonna hoidmisele.

Mõned nõuanded, kuidas kappi korrastada ja kuhu viia vanad riided:

TEE RIIDEKAPIS PÕHJALIK INVENTUUR

Vaata oma riidekapi sisu kriitilise pilguga üle. Kui seal on riideid, mida sa pole juba mitu aastat kandnud, siis suure tõenäosusega ei kanna sa neid ka lähitulevikus. Kui riideesemetel puudub sinu jaoks emotsionaalne väärtus ja oled neid igaks juhuks alles hoidnud ning lootnud, et äkki muutub mood või langeb kehakaal, siis tasuks ehk mõelda hoopis nende uus- ja taaskasutusse andmisele. Esemed, mis sinul seisavad kasutult kapinurgas, võivad uuele kandjale tuua palju rõõmu!

KOGU ÜLELIIGSEKS MUUTUNUD ESEMED KOKKU

Kogu kokku asjad, mida plaanid viia uuskasutusse või annetada abivajajatele. Koristades märkad ka ise, kuidas sinu kodu energia muutub ja järk-järgult tekib rohkem vaba ruumi.

ANNETA INIMESTELE

Et korralikud asjad ei satuks prügimäele, on võimalik pakkuda riideid haiglatele, turva- või hooldekodudele. Puhtaid ja terveid riideid võtavad alati vastu ka lastekodud. Külmal aastaajal vajatakse väga sooje särke, sokke, kampsuneid ja pükse. Kasutult seisvad riided võib anda ka organisatsioonidele, kes otsustavad, kuidas nad riietega edasi toimivad – kas panevad need soodsa hinnaga müüki või suunavad esemed oma partnerorganisatsioonidele, kes samuti tegelevad abistamise ja riiete ümberjagamisega. Kohti, kuhu viia vanad riided, on õnneks palju, teiste seas ka üle-eestilised Uuskasutuskeskused, mille annetuspunktid on avatud igal tööpäeval ja ka laupäeviti.

ANNETA LOOMADELE

Isegi kulumismärke näitavaid riideid ei pea ära viskama. Näiteks soojadest, ent palju kantud mantlitest või kodus kasutusel olnud tekkidest tunnevad rõõmu varjupaikades elavad loomad, kes saavad võib-olla esimest korda elus kogeda, mida tähendab magamine soojal ja pehmel asemel.

MEISTERDA

Riideid, mis on omanäolised, puhtad ja ilusad, kuid ei ole enam moes, ei pea kindlasti ära viskama. Riidelappidest saab meisterdada kaltsuvaipu kodu lahedaks sisustamiseks või armsaid kaltsunukke lastele. Kui sa ise käsitööhuviline ei ole ega tea ka ühtegi sellise hobiga tegelevat inimest, siis suuna oma huvitavad asjad ümberdisainimisele.

Eestis on palju moekunstnikke, kes tegelevad vanadest riietest uute loomisega ja aitavad sellega kaasa keskkonna suhtes vastutustundliku elu- ning mõtteviisi propageerimisele.

Loe veel: 4 põhjust, mis kasutatud riided uuskasutusse tuua 

Tagasi uudiste nimekirja

Liitu uudiskirjaga

Jäta oma andmed ning oled esimesena kursis Uuskasutuskeskuse uudiste ja kampaaniapakkumistega.