Heategevus jõuluajal – 4 panustamisviisi, mis pole raha

Heategevus jõuluajal – 4 panustamisviisi, mis pole raha

15. detsember 2017

Pühade ajal avatakse mitmeid annetusliine, televiisorist tulevad populaarsed heategevussaated ning kaubanduskeskustes ootavad peenraha annetuskastid. Jõulud tähendavad paljudele peredele aga niigi suuri väljaminekuid. Kuidas tuua heategevus oma pühadeeelsetesse tegevustesse ilma raha annetamata? Anname neli ideed.

1. Kata kellegi jõululaud

Võib-olla oled sa üks neist inimestest, kelle kelder ajab üle hoidistest ning köögikapid on täis kuivaineid, nagu valmistuksid maailmalõpuks või tuumasõjaks? Anneta osa neist oma kohalikku Toidupanka, et need jõuaksid vähekindlustatud perede jõululauale! Kuigi Toidupanga peamised annetused tulevad ettevõtetelt ja tootjatelt, võivad toitu viia ka eraisikud. Toidupangad vajavadki just kõige rohkem selliseid paljudel juba kodus varuks olevaid kauasäilivaid toiduaineid nagu näiteks purgisuppe, tangaineid, konserve, pastatooteid, mahlasid ja siirupeid, moose, kohvi, suhkrut teed jms. Jõuluajal otsitakse tavainimeste toiduannetusi mujalgi. Näiteks korraldab Oleviste Kogudus igal aasta Oleviste kirikus kodutute jõulupuu-jumalateenistuse, kuhu on linnarahva poolt annetustena oodatud võileivad, pirukad, koogid, küpsised, kommid, hoidised ja mahlad. Samuti on heategevus seegi, kui pakud sooja kodust toitu mõnele naabruskonnas märgatud kodutule inimesele.

2. Heategevus loomadega

Kellele ei meeldiks loomad? Mitmetes loomade varjupaikades ja hoiukodudes on loomasõpradel võimalus käia loomadega mängimas ja jalutamas. Samuti on võimalus panustada vabatahtliku tööga. Näiteks kulub sageli ära abi nii liivakastide ja loomapuuride puhastamisel kui ka erialasemaid teadmisi nõudvates töödes nagu fotode ja videote tegemisel, sotsiaalmeediasse haaravate tekstide kirjutamisel, koostööpartnerite otsimisel jms. Heategevus ongi ju oma loomult hea tegevus, mitte tingimata materiaalne panustamine. Kes teab, äkki on sellise vabatahtliku töö tulemuseks see, et teed hüljatud loomale kõige suurema heateo üldse ja kingid talle päris oma kodu. Kui sa seda mingil põhjusel jäädavalt teha ei saa, siis võid loomale pakkuda ka näiteks ajutist hoiukodu. Mõned organisatsioonid, kust võiksid panustamise võimalusi uurida on näiteks MTÜ Kasside Turvakodu, Varjupaikade MTÜ ja Tartu Koduta Loomade Varjupaik.

3. Anna oma asjadele uus elu

Oleme ausad – peaaegu kõigil meist on kodus rohkem asju, kui tarvilik. Keegi pole sealjuures õnnelik elades hunniku asjadega, mida ta ei kasuta. Küll aga toob palju rõõmu mõte, et sinu vana asi võiks elada uut elu kellegi juures, kes seda sinust rohkem vajab. Vana aasta lõpp on ideaalne aeg selleks, et teha kodus üks suurpuhastus ja sellised kasutult seisvad, kuid ikka veel terved ja korralikud asjad välja praakida. Võimalusi asjadega head teha on lõputult – võib-olla jääb sulle silma mõni abivajajate kuulutus Facebookis või näed pargipingil külmetavat koduta inimest. Sellisetele üksikutele abivajajatele saad aga annetada vaid asju, mida nad konkreetselt vajavad. Kui otsid aga viisi, kuidas viia uue omanikuni suurem hulk erinevaid esemeid alates mööblist ja kööginõudest lõpetades riietega, siis vii oma asjad mõnda MTÜ-sse, kes tegelebki esemete ringlusesse saatmisega. Näiteks Uuskasutuskeskus sorteeris eelmisel aastal läbi 900 tonni veel kasutuskõlblikke esemeid, millest osa suunati otse abivajajatele. Kolmandik annetustest läheb sümboolse hinnaga müüki Uuskasutuskeskustesse üle Eesti, mis annavad kõigile inimestele võimaluse soodsalt ning keskkonnasõbralikult eluks tarvilikke asju soetada. Müügist teenitud tuluga toetavad nad iga aasta sihtasutust Kiusamisvaba Kool, mis tegeleb kiusuennetusega Eesti koolides. Nii võib sinu kodus kasutult seisev ese teha õnnelikuks kellegi teise ja omakorda muuta kooli lastele mõnusamaks ja turvalisemaks kohaks!

4. Too heategevus oma argipäeva

Heategevus ei pea jääma ühekordseks suureks “patulunastuseks”, millega kogu aasta “hea” on ühe raksuga tehtud. Tegelikult saab teha pisikesi heategusid iga päev. Piisab ka täiesti sellest, kui sa igapäevaselt rohkem enda ümber toimuvale tähelepanu pöörad. Võib-olla vajab su üksikust pensionärist naabritädi poekottide tassimisega abi või märkad taaraautomaadi järjekorras kodutut ning annad oma taarakotid talle, kellele see paar eurot rohkem rõõmu toob. Või siis vajutad hoopis seal samas taaraautomaadi kultuurinuppu, millega toetad Eesti laste teatri-, kunsti ja kirjanduselamusi. Pisikesed heateod ja märkamised võivad olla ka nii pealtnäha tühised asjad nagu bussis vanematele inimestele istekoha pakkumine või tusasele poemüüjale naeratamine. Kõik need teod teevad lisaks sellele teisele inimesele paremaks ka sinu päeva, päriselt ka!

Loe samal teemal veel: Ideed, kuidas tuua heategevus oma igapäeva ja 4 põhjust, miks võiks kasutatud asjad müümise asemel hoopis ära anda

Tagasi uudiste nimekirja

Liitu uudiskirjaga

Jäta oma andmed ning oled esimesena kursis Uuskasutuskeskuse uudiste ja kampaaniapakkumistega.